Финансираща организация: Програма „Хоризонт 2020″ (Market Uptake)
EASME (Executive Agency for Small and Medium Enterprises) – Изпълнителна Агенция за малки и средни предприятия към ЕК Водеща организация: АЛЕСКО – Агенция за енергийно устойчиво развитие на провинция Косенца, Италия Продължителност: 36 месеца (юни 2015 – май 2018)
Партньори: Енергийна Агенция на Норботен (NENET-Norrbottens Energikontor AB) – Швеция
Енергийна Агенция на Кипър (Cyprus Energy Agency) – Кипър
Енергийна Агенция на провинция Кадиз (Fundación Medio Ambiente, Energía y Sostenibilidad Provincia de Cádiz) – Испания
Енергийна Агенция Помурие – Словения
Черноморска Регионална Агенция за Управление на Енергията, България
Регион за планиране Рига, Латвия
ICLEI EUROPE, Германия
Регион Калабрия – Италия
Федерация на общините и регионите Андалусия, Испания
Асоциация на Общините и градовете в Словения, Словения
Община Рига, Латвия
Министерство на земеделието, природните ресурси и околната среда, Кипър
Национално сдружение на общините в България, България
Цели на проекта
Проект GreenS има за основна цел да повиши уменията и капацитета на публичните власти за пестене на енергия, намаляване на въглеродните емисии и разходите, чрез прилагане на новаторски решения при подготовката и изпълнението на зелени обществени поръчки.
Специфични цели на проекта
– Да допринесе за преодоляване на пречките пред успешното изпълнение на зелени обществени поръчки (ЗеОП).
– Да осигури дългосрочна техническа помощ и подкрепа на местните власти при осъществяване на ЗеОП, чрез създаване на звена за ЗеОП в участващите енергийни агенции.
– Да създаде предпоставки за иновативна и дългосрочна институционална промяна при ЗеОП.
Дългосрочни стратегически цели на проекта (до 2020 г.)
– Установяване на практики за ЗеОП, включващи например анализ на Life Cycle Costing (LCC) – разходите през жизнения цикъл и обществени поръчки спрямо жизнения цикъл (LCP), общ стандарт за всички публични администрации, и др.
– Принос към ускоряване на процеса за установяване на общи критерии за ЗеОП, инструменти и процедури в ЕС
– Създаване на подкрепящи структури по ЗеОП на национално и местно ниво
Дейности по проекта
Гореописаните цели ще бъдат постигнати посредством следните дейности:
– Изготвяне на анализ за всяка от държавите-партньори на съществуващите добри и лоши практики при зелените обществени поръчки. Първата цел е във всяка държава да се определят по 10 примера (добри и лоши) за ЗеОП, свързани с покупката на енергийно ефективни продукти и услуги, направени от национални/регионални или местни власти. Втората цел на тази задача е да се анализират по 15 Плана за устойчиво енергийно развитие (ПДУЕР), за да се установи в коя част от изпълнението на плановете местните власти имат нужда от експертна помощ за „зелени“ продукти и услуги.
– Създаване на т.нар. Звена за подкрепа по зелени обществени поръчки (ЗПЗеОП) в 7 държави, партньори в проекта. Целта на тази дейност е да се изгради пул от експерти в енергийните агенции, който да оказва техническа помощ на институциите на национално, регионално и местно ниво при изготвяне и изпълнение на ЗеОП. Ще бъде създадено сътрудничество между всички институционални нива на национално, регионално и местно равнище и заинтересованите лица по ЗеОП, с цел да се улесни тяхното взаимодействие по ЗеОП, да се преодоляват законовите несигурностите по изпълнение на ЗеОП, да се определят категории на продукти и услуги, които могат да участват в ЗеОП, да се създаде качествен критерий за оценка на оферти и т.н.
– Предоставяне на помощ чрез изработване на инструментариум за ЗеОП. Проектът предвижда създаването на серия иновативни инструменти и помагала, като база данни за ЗеОП с поне 21 технически модела за оформяне на ЗеОП за покупка на продукти и усллуги, свързани със зелена енергия, 1 онлайн-каталог на производители на зелени продукти и услуги, обучителни материали, препоръки за промяна на политиките в тази област и т.н. Целта е тези инструменти да бъдат официално признати и приети от националните/местни власти, отговорни за провеждане/изпълнение на процедури по ЗеОП в поне 4 (от 7) държави.
– 21 публични администрации (по 3 от всяка държава) ще бъдат поканени да участват експериментално в изготвяне и изпълнение на процедури по ЗеОП с техническата помощ, предоставена от партньорите в консорциума.
– Изработване и подкрепа на устойчива обучителна програма (включваща и как да се финансират) и намиране на дългосрочни решения чрез институционализиране на обучението по ЗеОП. От всяка енергийна агенция ще бъдат обучени по двама служители от експертите от ICLEI. Ще бъдат организирани обучения и за институции и организации, изпълняващи ЗеОП.
Предстои създаване на уебсайт на проекта, където ще бъде публикувана актуална информация за изпълнението и постиженията му.