Съвместна оперативна програма „Черноморски басейн 2007-2013 г.“ е съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския инструмент за добросъседство и партньорство и Инструмента за предприсъединителна помощ
Националната администрация по водите в Румъния, Басейнова дирекция (National Administration Romanian Waters, Dobrogea – Litoral Water Basin Administration – ABADL) e бенифициент по проект номер 2.2.1.72773.238 MIS-ETC 2646 «ICZM – Подобряване на интегрирано управление на крайбрежните зони в региона на Черно Море», реализиран с финансовата подкрепа на Съвместна оперативна програма „Черноморския басейн 2007-2013г.“ Проектът се осъществява в партньорство с България – Асоциация на Българските Черноморски Общини (АБЧО), Украйна – Център за регионални изследвания, Молдова – Екологичен консултантски център Кахул и Турция – Специална провинциалната администрация – Синоп, Турската Фондация за морски изследвания и Фондация за защита на природосъобразен начин на живот.
След възлагане на подизпълнител чрез провеждане на тръжна процедура „Изследване по отношение на интегрираното управление на крайбрежните зони“ в рамките на изпълнението на дейностите по проекта „Подобряване на интегрираното управление на крайбрежните зони в региона на Черно море“, финансиран от Съвместната оперативна програма «Черноморския басейн 2007-2013г.» се очаква, скоро техническият екип на подизпълнителя (Националният институт за морски изследвания и развитие „Григоре Антипа“, Румъния) да представи на координатора на проекта първоначалния проект на Изследването.
По време на тази фаза, избраните експерти ще направят оценка и инвентарни дейности и ще разработят пълно описание на действителната рамка по отношение на интегрираното управление на крайбрежната зона във всеки регион, и ще очертаят главните аспекти и заключенията на регионално и национално ниво.
Съдържанието на изследването ще бъде разделено на глави и приложения, в различен набор от теми, плюс хоризонталните задачи (картографиране / моделиране / казуси). Всяки едня от тези задачи ще бъде представена на ключов експерт, а след това ще бъде разгледана от работна група, съставена от представителните специалисти на всяка страна партньор в проекта. Формулировката на проучването, пропуски в базата данни, липсващата информация ще се допълва от проектните партньори. Докладите/предложения ще бъдат обсъдени с работните групи и, ако е необходимо, ще бъдат преразгледани на базата на получените предложения.
Технически подробности за проекта и за напредъка по проучването могат да бъдат намерени на сайта на проекта: http://blacksea-iczm.
„Together we build the future!“